Our Team

Management

KOPAČ Janez

KOPAČ Janez


Director
BUSCHLE Dirk

BUSCHLE Dirk


Deputy director, Legal counsel

B - C

BALOGH Ádám

BALOGH Ádám


Infrastructure expert
BROMBOSZCZ Marta

BROMBOSZCZ Marta


Eastern partnership assistance unit: Financial officer
CEGIR Karolina

CEGIR Karolina


Gas expert

C - G

CHEN Fania

CHEN Fania


Event manager and ECRB coordinator
CRETU Gabriela

CRETU Gabriela


Electricity expert
GRALL-EDLER Nina

GRALL-EDLER Nina


Head of ECRB section

G - J

GRUJICIC Predrag

GRUJICIC Predrag


Head of gas unit
  JASIMI Adrian

JASIMI Adrian


Oil expert

K

KAROVA Rozeta

KAROVA Rozeta


Senior energy lawyer
KARPYSHYNA Svitlana

KARPYSHYNA Svitlana


Eastern partnership assistance unit: Deputy head and Renewables and energy efficiency expert
KLLOKOQI Arben

KLLOKOQI Arben


ECRB electricity expert

K - L

KOGALNICEANU Violeta

KOGALNICEANU Violeta


Head of infrastructure and energy efficiency unit
LAZZERINI Irina

LAZZERINI Irina


Sustainable energy expert
LESJAK Heli Annika

LESJAK Heli Annika


Webmaster and publication officer

M

MARSENIC MAKSIMOVIC Branislava

MARSENIC MAKSIMOVIC Branislava


ECRB natural gas expert
MATYAS Jan

MATYAS Jan


Assistant
MAZUR Bozena

MAZUR Bozena


Head of administrative and financial unit

M

MIRON Smaranda

MIRON Smaranda


Energy lawyer
MUELLNER Agata

MUELLNER Agata


Assistant to the director
MUKHTASHOVA Cristina

MUKHTASHOVA Cristina


Eastern partnership assistance unit: Executive assistant

M - P

MUMOVIC Milka

MUMOVIC Milka


Electricity and statistics expert
NIKIFOROV Vladimir

NIKIFOROV Vladimir


Finance and administrative assistant
POYNER Barbora

POYNER Barbora


Communication officer
POZSGAI Peter

POZSGAI Peter


Eastern Partnership Assistance Unit Gas Expert
Maksym POLISCHUK

Maksym POLISCHUK


Regional Coordinator for Belarus, Moldova, Ukraine Eastern Partnership Assistance Unit

R - S

RAICEVIC Borko

RAICEVIC Borko


Energy efficiency and renewables expert
RICHTER Marie-Therese

RICHTER Marie-Therese


Energy lawyer
SIMKUS Andrius

SIMKUS Andrius


Gas expert
Keti SANDROSHVILI

Keti SANDROSHVILI


Regional Coordinator for Armenia, Azerbaijan and Georgia
SIJAKOVIC Nenad

SIJAKOVIC Nenad


Infrastructure expert

T - V

TRHULJ Jasmina

TRHULJ Jasmina


Head of electricity unit
UZUNOV Simon

UZUNOV Simon


Deputy head of electricity unit
VAJDA Peter

VAJDA Peter


Environmental expert